GŁUCHOTA DUSZY- AUTYZM…

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ab67ONTGgwE[/youtube]

Małgorzata Czepiec – fragmenty publikacji ; źródło Internet

GŁUCHOTA DUSZY

Brak właściwej reakcji na bodźce słuchowe i jej konsekwencje u osób autystycznych.

Podstawą skutecznej terapii z dzieckiem autystycznym jest nawiązanie z nim kontaktu (patrz na mnie…., patrz na moją twarz….., koncentruj się na tym co robię….). Jak to osiągnąć, skoro te dzieci sprawiają wrażenie niewidzących i niesłyszących ?

Jednak terapeutom nie dają spokoju wielokrotnie powtarzane stwierdzenia rodziców ,, To dziecko nie jest głuche”. Dłuższy czas wzajemnych relacji z dzieckiem autystycznym przekonuje jednak i terapeutę, że dziecko słyszy.

Kontynuowane badania nad genezą autyzmu zwracają uwagę na anomalie w móżdżku, układzie limbicznym i korze mózgowej u osób autystycznych, a także na nieprawidłowości w poziomie niektórych neuroprzekaźników. Wysuwa się przypuszczenie, że niedorozwój móżdżku jest przyczyną niezdolności dziecka do skupienia uwagi na szybko zmieniających się słowach, gestach, pozach i innych wskazówkach, które sygnalizują zmianę w strumieniu informacji(..) Często autyzm określa się jako upośledzenie sensoryczne, gdyż ogranicza zdolności integrowania bodźców odbieranych przez różne zmysły. Autyzm nie pozwala na dokonanie właściwej interpretacji napływających wrażeń z poszczególnych receptorów. U dzieci autystycznych występują zaburzenia słuchowe, wzrokowe, dotykowe, smakowe, węchowe oraz zaburzenia języka i mowy, a także niezdolność do zintegrowania wrażeń w spójną informację. W rezultacie nie rozwija się normalnie spostrzeganie (Wolska, 1997)(..) Autyzm ściśle ogranicza bądź nie pozwala na spełnienie w procesie porozumiewania reprezentatywnej funkcji mowy, symbolizowanej przez wyraz, a służącej do opisu i poznawania rzeczywistości. Także funkcji ekspresywnej mającej na celu wyrażanie stanów emocjonalnych i impresywnej ukierunkowanej na oddziaływanie na innych ludzi. Autyzm niszczy kulturowo oczekiwane wzorce mowy, a wzmacnia obsesyjność, echolaliczność wypowiedzi, dziwaczność, metaforyczność, wysoką proporcję mowy życzeniowej, nieodpowiedniej i bezcelowej, powtórzeniowej, a także niską proporcję pytań i odpowiedzi, brak mowy spontanicznej i małą ilość przekazywanych informacji (Chmielińska 1998). Występujące w autyzmie zahamowania funkcji poznawczych, a także lęk blokuje zachowania językowe(..)

Wiesz MOTYLKU…babcia też tych wszystkich pojęć nie rozumie. Czytam publikacje, aby odkryć choć jedno rozwiązanie, żeby pomóc. Twoja tajemnica, Twój Autyzm jest wielkim znakiem zapytania…Żebym tak znała drogę ,poprowadziłabym Ciebie na koniec świata, niosła na rękach po lek, który złagodziłby ten stan. Nie znam tej drogi…nie wiem gdzie szukać rozwiązań. Tony pracy przed Tobą Aniołku…to jedyny sposób, który ktoś odkrył . Terapie męczą…wiem…., ale Ty nie znasz innego życia od chwili, kiedy schorzenie się ujawniło. Wierzę Słonko, że kiedy tylko zaczniesz mówić będzie lżej..

Robisz tak duże postępy…to Twój sukces , sukces Mamusi, Tatusia…cioć terapeutek. Idziesz na przód drobnymi kroczkami…cofasz się…i znowu na przód.

SKARBIE, czy TY masz głuchą DUSZĘ…nie, nie wierzę.. Drzemią w niej emocje, które kiedyś ujawnisz…i na tą chwilę pokornie czekamy..

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=gttnaip67UY[/youtube]

3 komentarze


 1. Też nie wierzę w „głuchą duszę” może być ‚zaszyfrowana’, szukacie kluczyka… ale czytam w wierszach i pomiędzy nimi tyle miłości i zaangażowania… wierzę z całego serca że ten kluczyk jest w zasięgu rąk mamy, taty, babci…
  Metoda drobnych kroczków sprawdza się w wielu sytuacjach życiowych

  Odpowiedz

 2. Kubuś jest bardzo komunikatywny i pięknie wyraża swoją wolę…..a następna bajka była o czym? Bo tej o piesku Kubuś nie chciał. Podoba mi się też jak terapeutka rozwiązała ten problem.

  Ja też nie wierzę w głuchotę duszy.

  Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz

 3. Piękny ten filmik…aż się poryczałam jak dziecko 🙂

  Kubusiu-my tez czekamy…też wierzymy że przejdziemy kiedyś przez ten most .Razem damy rade-co?
  buziaczki szkrabie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *