Miesiąc: Kwiecień 2014

Jan Paweł II – mój kochany Święty..

No Comments

1398582252_cntvgf_60027 kwietnia  2014 r. –to data, która dla milionów ludzi na świecie nabrała wielkiego znaczenia.Papież  Jan Paweł II  został uznany Świętym .Stał się orędownikiem proszących o łaski Tego, który może wszystko…Co do mojego życia wniósł Święty ? – wielu z nas takie pytanie pewnie sobie stawia .Osobiście  mogę się cieszyć , że żyłam w czasach, kiedy On głosił swoje przekazy do każdego , kto tylko pragnął słuchać Jego słów  . Siła, dobro , wrażliwość, prawda , szczerość  , pokora , cierpliwość i ogromna WIARA  – to zaledwie ułamek cech niezwykłego człowieka .Pamiętam pierwsze dni , kiedy  został  Papieżem. Euforia Polaków, radość ogromna , że tak szczytne miejsce zajął Polak  . Byliśmy dumni z wyboru .W wielu zakątkach świata  o Polsce wówczas nie słyszano. Jan Paweł II – z nim kojarzono nasz kraj. Papież pielgrzym…tego zjawiska nie odnotowały  poprzednie pontyfikaty. Jak to ??- opuści Watykan i tak zwyczajnie wejdzie między ludzi ?  Z czasem widziałam w przekazach medialnych wizyty  Jana Pawła II . Tłumy ludzi pragnęło słuchać mądrych, prawdziwych słów  o życiu, o wartościach , o postrzeganiu świata doczesnego . Papież w sposób niezwykły potrafił zainteresować  swoich słuchaczy .13 maja 1981r , godz. 17.19 …świat zatrzymał się na czas jakiś.  Strzał do Papieża był skuteczny .Łzy, niepewność  , ogromny smutek…czy przeżyje , wróci  , będzie nadal mógł głosić swój przekaz?

WYGRAŁ, WRÓCIŁ …PRZEBACZYŁ temu, który  w te czyste, pełne miłości Serce celował…

Za co ?- dlaczego? – kto odważył się na ten czyn ? – za szczerą prawdę , którą promował, za dobro, które stawiał ponad wszystko, za Miłość do każdego człowieka ? Jakiś bunt wewnętrzny i ja przeżywałam , nie potrafiłam znaleźć odpowiedzi na słowo – DLACZEGO ?Wrócił ponownie do pielgrzymowania . Wszędzie przyjmowany był z niepojętą radością …w krajach Azji, Ameryki  , Europy . Człowiek, który jednoczył narody  szerząc właśnie dobro, zrozumienie wobec potrzeb drugiego człowieka . Z czasem pojawiło się widoczne cierpienie  rysowane na Jego ciele .

On nie skarżył się nigdy. Otaczał szczególną opieką najsłabszych . Pozyskałam od Świętego Jana Pawła II wiele mądrości, które zakodowałam . Trudne sprawy , problemy  wydawały się tak często prostymi  do wykonania .Być dobrym człowiekiem, bronić swoich racji , bronić i wspierać słabszych, którzy z różnych przyczyn sami nie potrafią . Nauczył mnie ogromnej pokory  wobec cierpienia. Był moim drogowskazem w  bardzo trudnej , długiej podróży, kiedy odprowadzałam cztery długie lata chorą , przykutą do łóżka Mamę …Wspólnie oglądałyśmy Jego  niedzielne wystąpienia, relacje z pielgrzymek. Łzy wzruszenia na widok już tak bardzo schorowanego Papieża , który pełnił swoją misję z godnością płynęły po policzkach …Dyskretnie wpatrywałam się w postać swojej Matki .Wiedziałam, że odchodzi.

Śmierć  Świętego przeżyłam tak, jakbym żegnała swojego Ojca . Mama jeszcze żyła 1,5 roku po odejściu Jana Pawła II. W każdej wolnej chwili rozmawiałam z nią , choć umysł był mocno zaburzony silnymi dawkami morfiny …Mamo- kiedy się pożegnamy już tutaj, zakończysz swoją ziemską pielgrzymkę i Ty powrócisz do Domu Ojca …Tam wiele kochanych dusz już ma swoje miejsce ..Nie bójmy się naszego rozstania …Ty przygotujesz mi pokój tam , w Niebie ..blisko siebie, Taty .

Bardzo często  w  okrutnie trudnym temacie  , w rozmowie o rozstaniu z Sercem, które dało mi życie – nie czułam ogromnego bólu  niemocy . Taki sposób wyciszenia , paniki przed pożegnaniem czerpałam właśnie z nauki, którą On głosił. Diagnoza o zaburzeniu Kubusia bolała nas wszystkich okropnie .Ponownie bardzo często wczytywałam się w przekaz  Papieża  o cierpieniu ;

„Świadczyć dobro cierpieniem oraz świadczyć dobro cierpiącemu”…było Jego mottem.

List Apostolski Jana Pawła II „Salvifici Doloris – o chrześcijańskim sensie ludzkiego cierpienia wskazuje na sens i wartość cierpienia przeżywanego w łączności z cierpieniem Chrystusa. Wskazuje na wielką rolę i znaczenie człowieka cierpiącego we wspólnocie Kościoła. Akcentuje potrzebę dostrzeżenia bliźniego w każdym potrzebującym człowieku. Podkreśla, że współczesny świat potrzebuje Miłosiernych Samarytan, którzy będą z troską, cierpliwością, miłością i oddaniem pochylali się nad człowiekiem cierpiącym. Możemy tam przeczytać: „ Miłosiernym Samarytaninem jest każdy człowiek, który zatrzymuje się przy cierpieniu drugiego człowieka, jakiekolwiek by ono było. Owo zatrzymanie się nie oznacza ciekawości, ale gotowość. (…) Miłosiernym Samarytaninem jest każdy człowiek wrażliwy na cudze cierpienie, człowiek, który, „wzrusza się” nieszczęściem bliźniego”    .
     Czy przyjmuję w życiu postawę Dobrego Samarytanina? Jaką postawę przyjmuje wobec osób cierpiących, potrzebujących pomocy? Przechodzę obojętnie, przyglądam się z ciekawością, zatrzymuję się i pochylam z miłością.

Papież wskrzeszał i nadal wskrzesza  poczucie bezpieczeństwa nawet w chwilach beznadziejnie trudnych . Wiem, że Miłość góry przeniesie, Wiara czyni  Cuda .Ja kocham i Wierzę .Pewnie dlatego jeszcze nie utonęłam  płynąc tak często pod prąd .Za to Świętemu Janowi Pawłowi II będę dziękowała do końca życia …za to, że tak wiele mnie nauczył , za wskazówki, które są drogowskazem na moim szlaku życia .

AUTYZM..TO NIE KONIEC ŚWIATA.

No Comments

Autyzm – zaburzenie, które zaskakuje .  Pojawia się nagle i demonstruje swoją siłę .

Ciesząc się swoim dzieckiem, Jego beztroskim życiem zazwyczaj przez okres dwóch lat  nie przypuszczasz nawet, że każdy kolejny dzień  przybliża się do daty, która zmieni Twoją codzienność .

Zanim udasz się do specjalisty, będziesz  przeżywał okres tak trudny  widząc zmiany w zachowaniu swojego dziecka.  Nie znam osobiście przypadku, aby  w pierwszych dniach, tygodniach widocznych zmian w funkcjonowaniu maluszka  Rodzic  pojął, że to sygnały zaburzenia mózgu .

Setki pytań bez odpowiedzi …co się dzieje , dlaczego nie słucha, może krzyczy bez powodu , rodzi się dziwna agresja , autoagresja …milknie, szuka samotności, oddala się – jest inny .

Podejmujesz decyzję o podzieleniu się swoi niepokojem z lekarzem, który może nie ma doświadczenia .

Możesz usłyszeć, że to bunt dwulatka, testowanie przez dziecko , czy pozyska dominację w Rodzinie .

Tak też być może …Czekasz jeszcze czas jakiś , sytuacja się nie poprawia . Czujny Rodzic, który zawsze jest tym pierwszym diagnostą  szuka dalej przyczyny widocznych zmian .

Umysłu nie widać…nie stwierdzisz, że jest  „splątany „ . Swoimi siłami starasz się opanować sytuację..

Wyciszasz, pocieszasz , chcesz przytulić…i nie masz pojęcia, że Twoja troska jeszcze bardziej pobudza dziecko. Dotyk może boleć , uścisk wyzwalać poczucie zagrożenia , które oddalane jest krzykiem .

Dźwięk Twojego głosu może brzmi inaczej, obco, wrogo . Jeżeli nigdy nie słyszałeś o autyzmie- skąd możesz wiedzieć, że Twoja pociecha  objawia zaburzenie..

W końcu trafiasz do specjalisty , który kierunkuje …diagnostyka  i diagnoza , która mocno zaboli !

Dzieci z zaburzeniem przybywa coraz więcej . Każdego tygodnia osobiście otrzymuję informację na maila, w kontaktach na fb , że padła diagnoza …autyzm, zespół Aspergera .

Dzisiaj wiem, że AUTYZM, to nie koniec świata . Bardzo długi, trudny proces terapii  sprawi, że kochany maluch zacznie powracać do naszego świata . Nic na siłę….To my, bliscy musimy zrozumieć i akceptować ich , aby Oni wędrówkę powrotną kontynuowali .

Czas jakiś temu mój wirtualny Przyjaciel Mateusz Gruźla  dzielił się ze mną swoimi radościami z bycia ojcem .Mateusz ma dwoje dzieci – śliczne maluszki, roześmiane, urocze słodziaki.

Los nie oszczędza Jego Rodziny …kilka lat temu zmarł im synek zaraz po porodzie .

Trudne przeżycia zbliżyły nas do siebie…Wspólne zainteresowania, pasje i nade wszystko głośne wypowiadanie prawdy wobec spraw , które  męczą w tym kraju . Mateusz jest  związkowcem o wielkim poczuciu troski wobec pracowników . Pisze felietony , w których śmiało podkreśla, to, co czuje . Dawno temu podarowałam im swoją książkę o Kubusiu i dla niego….

Jest bardzo wrażliwym człowiekiem, pomaga wszystkim , którzy tej pomocy potrzebują .

Kilka tygodni temu to On wraz ze swoimi związkowymi kolegami  opracowywali plan, jak zmobilizować Rząd do wysłuchania Rodziców dzieci niepełnosprawnych wobec  odrzucanych zmian w wysokości zasiłków . Służył wsparciem i poparciem tych którzy nie mają swojego związku , którzy wiele lat odrzucani są do krawężnika ze swoimi potrzebami …słabych, chorych, zmęczonych .

Nie przypuszczał w życiu, że za kilka tygodni   zasili szeregi osób , które wspierał z całych sił…że u Jego synka Olafa zostanie zdiagnozowany AUTYZM …W taki sposób zrzucił swoje emocje ;

„Nie dalej jak kilka tygodni temu opracowałem protest okupacyjny w sejmie dla opiekunów dzieci niepełnosprawnych , http://pressmix.eu/index.php/2014/03/23/polski-majdan-w-sejmie-to-nie-gra-polityczna-politycy-graja-z-rodakami-w-szachy/?fb_locale=pl_PL&fb_action_ids=618997358178782&fb_action_types=og.likes ……. dziś i ja usłyszałem diagnozę, że mój Syn ma Autyzm …. Leżąc tydzień w szpitalu w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka, im. Jana Pawła II mój syn Olaf uzyskał diagnozę Autyzm Wczesnodziecięcy – wyniki rezonansu mózgu wykazały – Hipoplazję ciała modzelowatego.

Olaf dał mi wolę życia, której nigdy wcześniej nie miałem . Chcę żyć jak najdłużej, żeby widzieć jak się rozwija i dorasta . Mamy siłę nadzieję i wiarę w to, że będzie dobrze, bo Autyzm, to nie cho­roba, lecz dar od Boga .A, kiedy przyjdą dni deszczo­we, nauczę Olafka przechodzić między kroplami .

Z autyzmem trzeba się zaprzyjaźnić, przyzwyczaić się i z, nim żyć. Bo autyzm nie jest chorobą, więc nie da się go leczyć. Jest zaburzeniem neurologicznym, które ma wpływ na rozwój mózgu w sferach rozumowania, kontaktów z ludźmi i porozumiewania się ze światem. Niestety, mimo rozwoju wiedzy na temat autyzmu, wielu ludzi – w tym również pracowników ochrony zdrowia – nie rozumie tego zjawiska. „

Autyzm zaskakuje ….i musimy my , zdrowi  ubrać płaszcz pokory, zmienić  postrzeganie świata z innej perspektywy , cieszyć się każdym gramem sukcesu  naszych dzieciaczków ..

„A, kiedy przyjdą dni deszczo­we, nauczę Olafka przechodzić między kroplami .”..piękne słowa  Ojca.

Mati, idziemy do przodu!!! Jest nas bardzo, bardzo dużo . Damy radę, choć droga nie jest łatwa…