AUTYZM..TO NIE KONIEC ŚWIATA.

Autyzm – zaburzenie, które zaskakuje .  Pojawia się nagle i demonstruje swoją siłę .

Ciesząc się swoim dzieckiem, Jego beztroskim życiem zazwyczaj przez okres dwóch lat  nie przypuszczasz nawet, że każdy kolejny dzień  przybliża się do daty, która zmieni Twoją codzienność .

Zanim udasz się do specjalisty, będziesz  przeżywał okres tak trudny  widząc zmiany w zachowaniu swojego dziecka.  Nie znam osobiście przypadku, aby  w pierwszych dniach, tygodniach widocznych zmian w funkcjonowaniu maluszka  Rodzic  pojął, że to sygnały zaburzenia mózgu .

Setki pytań bez odpowiedzi …co się dzieje , dlaczego nie słucha, może krzyczy bez powodu , rodzi się dziwna agresja , autoagresja …milknie, szuka samotności, oddala się – jest inny .

Podejmujesz decyzję o podzieleniu się swoi niepokojem z lekarzem, który może nie ma doświadczenia .

Możesz usłyszeć, że to bunt dwulatka, testowanie przez dziecko , czy pozyska dominację w Rodzinie .

Tak też być może …Czekasz jeszcze czas jakiś , sytuacja się nie poprawia . Czujny Rodzic, który zawsze jest tym pierwszym diagnostą  szuka dalej przyczyny widocznych zmian .

Umysłu nie widać…nie stwierdzisz, że jest  „splątany „ . Swoimi siłami starasz się opanować sytuację..

Wyciszasz, pocieszasz , chcesz przytulić…i nie masz pojęcia, że Twoja troska jeszcze bardziej pobudza dziecko. Dotyk może boleć , uścisk wyzwalać poczucie zagrożenia , które oddalane jest krzykiem .

Dźwięk Twojego głosu może brzmi inaczej, obco, wrogo . Jeżeli nigdy nie słyszałeś o autyzmie- skąd możesz wiedzieć, że Twoja pociecha  objawia zaburzenie..

W końcu trafiasz do specjalisty , który kierunkuje …diagnostyka  i diagnoza , która mocno zaboli !

Dzieci z zaburzeniem przybywa coraz więcej . Każdego tygodnia osobiście otrzymuję informację na maila, w kontaktach na fb , że padła diagnoza …autyzm, zespół Aspergera .

Dzisiaj wiem, że AUTYZM, to nie koniec świata . Bardzo długi, trudny proces terapii  sprawi, że kochany maluch zacznie powracać do naszego świata . Nic na siłę….To my, bliscy musimy zrozumieć i akceptować ich , aby Oni wędrówkę powrotną kontynuowali .

Czas jakiś temu mój wirtualny Przyjaciel Mateusz Gruźla  dzielił się ze mną swoimi radościami z bycia ojcem .Mateusz ma dwoje dzieci – śliczne maluszki, roześmiane, urocze słodziaki.

Los nie oszczędza Jego Rodziny …kilka lat temu zmarł im synek zaraz po porodzie .

Trudne przeżycia zbliżyły nas do siebie…Wspólne zainteresowania, pasje i nade wszystko głośne wypowiadanie prawdy wobec spraw , które  męczą w tym kraju . Mateusz jest  związkowcem o wielkim poczuciu troski wobec pracowników . Pisze felietony , w których śmiało podkreśla, to, co czuje . Dawno temu podarowałam im swoją książkę o Kubusiu i dla niego….

Jest bardzo wrażliwym człowiekiem, pomaga wszystkim , którzy tej pomocy potrzebują .

Kilka tygodni temu to On wraz ze swoimi związkowymi kolegami  opracowywali plan, jak zmobilizować Rząd do wysłuchania Rodziców dzieci niepełnosprawnych wobec  odrzucanych zmian w wysokości zasiłków . Służył wsparciem i poparciem tych którzy nie mają swojego związku , którzy wiele lat odrzucani są do krawężnika ze swoimi potrzebami …słabych, chorych, zmęczonych .

Nie przypuszczał w życiu, że za kilka tygodni   zasili szeregi osób , które wspierał z całych sił…że u Jego synka Olafa zostanie zdiagnozowany AUTYZM …W taki sposób zrzucił swoje emocje ;

„Nie dalej jak kilka tygodni temu opracowałem protest okupacyjny w sejmie dla opiekunów dzieci niepełnosprawnych , http://pressmix.eu/index.php/2014/03/23/polski-majdan-w-sejmie-to-nie-gra-polityczna-politycy-graja-z-rodakami-w-szachy/?fb_locale=pl_PL&fb_action_ids=618997358178782&fb_action_types=og.likes ……. dziś i ja usłyszałem diagnozę, że mój Syn ma Autyzm …. Leżąc tydzień w szpitalu w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka, im. Jana Pawła II mój syn Olaf uzyskał diagnozę Autyzm Wczesnodziecięcy – wyniki rezonansu mózgu wykazały – Hipoplazję ciała modzelowatego.

Olaf dał mi wolę życia, której nigdy wcześniej nie miałem . Chcę żyć jak najdłużej, żeby widzieć jak się rozwija i dorasta . Mamy siłę nadzieję i wiarę w to, że będzie dobrze, bo Autyzm, to nie cho­roba, lecz dar od Boga .A, kiedy przyjdą dni deszczo­we, nauczę Olafka przechodzić między kroplami .

Z autyzmem trzeba się zaprzyjaźnić, przyzwyczaić się i z, nim żyć. Bo autyzm nie jest chorobą, więc nie da się go leczyć. Jest zaburzeniem neurologicznym, które ma wpływ na rozwój mózgu w sferach rozumowania, kontaktów z ludźmi i porozumiewania się ze światem. Niestety, mimo rozwoju wiedzy na temat autyzmu, wielu ludzi – w tym również pracowników ochrony zdrowia – nie rozumie tego zjawiska. „

Autyzm zaskakuje ….i musimy my , zdrowi  ubrać płaszcz pokory, zmienić  postrzeganie świata z innej perspektywy , cieszyć się każdym gramem sukcesu  naszych dzieciaczków ..

„A, kiedy przyjdą dni deszczo­we, nauczę Olafka przechodzić między kroplami .”..piękne słowa  Ojca.

Mati, idziemy do przodu!!! Jest nas bardzo, bardzo dużo . Damy radę, choć droga nie jest łatwa…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *