DZIWNY JEST TEN ŚWIAT ….

Coraz trudniej wydobywam z siebie pomysły, jak pomóc  ludziom, którzy  mają przeogromne życiowe problemy . Nade wszystko bieda, która  swoje znamię stawia w setkach tysięcy  polskich domów .

Przyczyną bynajmniej nie jest  niezaradność życiowa ludzi, którzy funkcjonowali czas jakiś w miarę poprawnie , znudziła im się praca , obrali z własnego wyboru  życie „na luzie”.  Jasne, takie grupy funkcjonują  od wieków. Obrali sobie pełną wolność, sypiają w szałasach, na ławkach zamroczeni  trunkami niskiej jakości . Pomoc  oddalają , nie chcą…Własne wybory , które  zapewne  zrodziły się stojąc na rozdrożu , bez oznakowania . Poszli „w ciemno” i tak już pozostali . Szanuję każdego człowieka , bo jest CZŁOWIEKIEM- w nowej kreacji i tego w łatanej, zabrudzonej odzieży.

Nie mam pojęcia, czy w Ojczyźnie mojej ktoś prowadzi statystyki  skali ubóstwa , która lawiną mknie przez kraj . Powszechne restrukturyzacje  , likwidacje stanowisk pracy z dnia na dzień , bankructwa zupełnie niezawinione  podmiotów gospodarczych w wielu sektorach…Pracował ciężko wiele lat , podpisał jeden kontrakt  z wykonawcą  , zainwestował  zgromadzone środki  i …nokaut . On był tylko podwykonawcą , zleceniodawca  ogłosił upadłość  swojej firmy , zwinął interes  zakładając dajmy na to kolejną Spółkę pod inną nazwą – ten uczciwy, który zawierzył  traci wszystko , WINNYCH BRAK! Kolosalne długi , kredyty …jak żyć ?? – nikt nie podpowie .

Bieda pod dachem  słabych, chorych wyniszcza stopniowo, toczy się niczym nowotwór  . Walka o każdy dzień przetrwania , to nie jest zwyczajne życie , a wegetacja, która  jest dramatem. 

Podmioty powołane do  pomocy ludziom, którzy resztą sił trwają w swoich problemach coraz częściej rozkładają ręce …Biurokracja , przepisy – nie CZŁOWIEK I JEGO POTRZEBY stanowią dzisiaj wyboisty szlak życia . 

Co ja mogę odpisać Matce, która  spontanicznie zrzuca  swoje emocje , opisuje trud  , pyta o podpowiedź  , kto i gdzie Jej pomoże. Choroba dziecka zaskoczyła…MUSI zadbać o  Jego rehabilitację , bo synek bardzo cierpi . Padła diagnoza i co dalej…Babciu Gosiu , ja mam tylko 20 złotych do końca miesiąca , a dni zostało jeszcze 10 do jego zakończenia ?? Mąż pracuje dorywczo , szuka zleceń , jeździ po kraju…dochód starcza na kilka dni życia ?

Babciu Gosiu…nie wiem od czego zacząć…Moje dziecko , najdroższa Córka jest  bardzo chora ; padaczka lekoodporna, upośledzenie umysłowe , wiele różnych schorzeń. Pracuje tylko mąż, zarabia 1100 zł plus moje świadczenia. Nie mam  opału na zimę , odzieży ….bo już wyrosła, sama chodzę w rozklejonych adidasach – tych samych od kilku lat . Ja nie potrzebuję, przetrwam, ale dziecko…Prosiłam w MOPS o pomoc, zasiłek celowy na ten węgiel …nie mają pieniędzy , budżet się wyczerpał…

Babciu Gosiu…miałam jechać na konsultację  do lekarza z Anią. Pojadę w inny terminie , nie mam na bilety …to około 40 zł , a ja mam łącznie jeszcze do wypłaty  50 zł….

Gosia, niestety WYROK O EKSMISĘ już zapadł…Sąd odrzucił nasze prośby o umorzenie długu z tytułu braku płatności za czynsz ….Przecież jeszcze dwa lata temu pracowałam razem z Markiem, byliśmy szczęśliwą Rodziną…Autyzm  synka, moja konieczność pożegnania się z pracodawcą, zasiłek i dochód męża  ..Wydatki wzrosły, dochód zmalał, Jezu, ja całe życie byłam uczciwa , teraz czuję się jak śmieć. Czy państwo nie zabierze nam dzieci, bo bieda , czy naprawdę zamieszkam w baraku ??

Babciu…mam troje dzieci, w tym dwoje niepełnosprawnych . Już nie wiem, gdzie prosić o pomoc , gdzie pisać . Wszyscy się odwrócili, zostałam sama z tym problemem…POMOŻESZ, podpowiesz , napiszesz gdzieś ??

Takich wiadomości w tygodniu odczytuję  kilka, niekiedy kilkanaście . Szukam , piszę , wspieram słowem. CZY TO JEST NORMALNY STAN W TYM KRAJU ??? – NIE , to jest NIENORMALNE , NIEPOJĘTE! Osoby odpowiedzialne  , decydenci  , których sami typowaliśmy dając im swoje mandaty zaufania do koordynowania  życia w kraju zwanym Polską  nie wykazują najmniejszej inicjatywy  do  opracowania  systemu naprawczego  , do  wypracowania  zasad opieki socjalnej  , która w większości krajów Europy  jakoś funkcjonuje . Wdrażane są narzucane przez Unie przepisy  , często absurdalne , bo tego od Nas wymagają . Normy, parametry, …jajko wymiarowe, marchew odpowiedniej wielkości , wysokość  gabinetu  np. kosmetycznego  liczona centymetrach.. Sufit od podłogi  …. 2 cm za nisko ,nie tak być nie może…Skuwasz kobieto kafelki , pogłębiasz  pomieszczenie, remont  od podstaw, albo znikaj ze swoim pomysłem o prowadzeniu działalności ..Nie pojmuję tego ja , nie pojmuje  tysiące rodaków pytając – DLACZEGO ?? W jednych obszarach ścisła kontrola, w innych, tak ważnych  dotyczących  ludzi , ich trwania normy są przemilczane .  Debaty  , które powinny  toczyć się w  zacnym miejscu, jakim jest Sejm , a w nim Posłowie, Senatorzy  od dłuższego czasu  są jakimś kosmicznym przekazem .

Mowa nienawiści , walki polityczne , tysiące godzin spędzonych za pieniądze podatników  na dyskusjach , które szaremu Kowalskiemu  nie  poprawią jakości życia -stają się przekazem nie do wytrzymania . Osobiście mam już odruch wymiotny  słuchając  tysięczny raz przekazu o nieszczęsnej brzozie …Była, nie było . Sprawę trzeba wyjaśnić, to oczywiste, tylko na BOGA  nie kosztem  spraw milionów obywateli , którzy czekają na jakieś sygnały , że coś się zmieni na lepsze w tym kraju .Setki tematów zastępczych, bez znaczenia dla rzeszy ludzi pochłania cenny czas parlamentarzystów .

Grupa Rodziców  od roku czasu nie może doczekać się od decydentów  na różnych szczeblach potwierdzenia, gwarancji, że lek, który ratuje życie ich najdroższych dzieci  będzie  nadal refundowany przez NFZ . Wiele pism, w tym APEL błagalny na adres Pana Prezydenta …BŁAGAM PANA NA KOLANACH , RATUJCIE NASZE DZIECI  z ZESPOŁEM  HUNTERA …i cisza. Kancelaria Pana Prezydenta  po kolejnym monicie Matki  informuje krótko …”sprawa przekazana została do rozpoznania przez Ministerstwo Zdrowia .” Taką wiedzę mają Rodzice dzieciaczków od kilku miesięcy .

W  moralnej ocenie  Ministra  Arłukowicza  obecnie leży  , czy  leczenie będzie refundowane, czy nie.

Podzielił się ‘ Naród” w swoim myśleniu okrutnie  choćby wobec tego tematu. Koszt leczenia UDOWODNIONY przez Rodziców roczny , to 800.000 zł. Dużo?? – tak, to spora kwota. Czy można jednak przeliczać  wartość życia ludzkiego na finanse ? Przekłamane wiadomości dostają się do mediów …koszt leczenia jednego dziecka, to 2 miliony rocznie  !! Burza przekazów trwa . Niewinni Rodzice zostają poddawani krytyce  . Za te pieniądze można przeprowadzić kilka operacji , kupić kilka karetek…TAK, MOŻNA !!!!!!!!!!!!! Czy jednak te porównania mają znaczenie , sens  ?? TO JEST OKRUTNE !! Czym różni się życie osoby chorej , od zdrowej ? . Czyja to wina, że budżet nie chroni każdego pacjenta  ?  Zanim dasz osąd , poczuj przez kilka minut NIEMOC bliskich tego chorego , który  żyje niczym na polu minowym  w oczekiwaniu na szansę, którą daje proces leczenia .

Nie słyszałam, nie czytałam , aby NASZA KONSTYTUCJA  zmieniła zapisy, które dotyczą każdego OBYWATELA .

Art. 30

Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych.

Art. 32

 1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.
 2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.
 3. Art. 38
 4. Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia.

Uważam, że każda debata na Wiejskiej poprzedzona powinna być  odczytaniem chociaż tych kilku artykułów ku przypomnieniu , że Polska , to kraj WSZYSTKICH LUDZI !

Wiem, że póki mi sił starczy, rozum jeszcze jakoś będzie funkcjonował będę z tą grupą właśnie WYKLUCZONYCH , INNYCH , SŁABYCH . Wsparcie finansowe nie wchodzi oczywiście w grę, bo sama żyję skromnie…Podpowiedź , pismo jakieś i słowo życzliwe, tylko tyle mogę . Boże, mogę tylko Tobie dziękować, że w tym morzu zła pozwalasz mi rozumieć tak dobrze potrzeby drugiego człowieka . Dziękuję, że jest jeszcze WIELE  LUDZI o WIELKICH SERCACH –szarych, zwyczajnych , którzy szanują tego słabszego.

Nie pozwól, aby kolejni zagubili się w tych trudnych czasach , zrzucali z drabiny życia tych, którzy już sił nie mają , by  zrobić krok na kolejny szczebel tej konstrukcji .

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=cngkiwiBwKU[/youtube]

3 komentarze


 1. Jeśli są jeszcze ludzie, to Pani nim jest na pewno… zotawiam ślad pod wielkim wrażeniem… Niech nigdy sie pani nie zmienia… Pozdrawiam


 2. Brak słów…:(
  Miałam nadzieję, że choć tej jednej znajomej rodzinie się uda…:(


 3. Gosiu
  Cudowny z Ciebie człowiek i o wielkim sercu.
  Jak przykro, że Ci którym daliśmy mandat zaufania zaufanie zawiedli. Nie słyszałam ani o jednym decydencie, który pochyliłby się w jakikolwiek sposób nad słabym, biednym = racja dziwny jest ten świat ale tak naprawdę to ludzie w nim żyjący bo to oni świat tworzą i układają
  Smutno…..
  Marta

Comments are closed.