DZIWNY JEST TEN ŚWIAT ….

3 komentarze

Coraz trudniej wydobywam z siebie pomysły, jak pomóc  ludziom, którzy  mają przeogromne życiowe problemy . Nade wszystko bieda, która  swoje znamię stawia w setkach tysięcy  polskich domów .

Przyczyną bynajmniej nie jest  niezaradność życiowa ludzi, którzy funkcjonowali czas jakiś w miarę poprawnie , znudziła im się praca , obrali z własnego wyboru  życie „na luzie”.  Jasne, takie grupy funkcjonują  od wieków. Obrali sobie pełną wolność, sypiają w szałasach, na ławkach zamroczeni  trunkami niskiej jakości . Pomoc  oddalają , nie chcą…Własne wybory , które  zapewne  zrodziły się stojąc na rozdrożu , bez oznakowania . Poszli „w ciemno” i tak już pozostali . Szanuję każdego człowieka , bo jest CZŁOWIEKIEM- w nowej kreacji i tego w łatanej, zabrudzonej odzieży.

Nie mam pojęcia, czy w Ojczyźnie mojej ktoś prowadzi statystyki  skali ubóstwa , która lawiną mknie przez kraj . Powszechne restrukturyzacje  , likwidacje stanowisk pracy z dnia na dzień , bankructwa zupełnie niezawinione  podmiotów gospodarczych w wielu sektorach…Pracował ciężko wiele lat , podpisał jeden kontrakt  z wykonawcą  , zainwestował  zgromadzone środki  i …nokaut . On był tylko podwykonawcą , zleceniodawca  ogłosił upadłość  swojej firmy , zwinął interes  zakładając dajmy na to kolejną Spółkę pod inną nazwą – ten uczciwy, który zawierzył  traci wszystko , WINNYCH BRAK! Kolosalne długi , kredyty …jak żyć ?? – nikt nie podpowie .

Bieda pod dachem  słabych, chorych wyniszcza stopniowo, toczy się niczym nowotwór  . Walka o każdy dzień przetrwania , to nie jest zwyczajne życie , a wegetacja, która  jest dramatem. 

Podmioty powołane do  pomocy ludziom, którzy resztą sił trwają w swoich problemach coraz częściej rozkładają ręce …Biurokracja , przepisy – nie CZŁOWIEK I JEGO POTRZEBY stanowią dzisiaj wyboisty szlak życia . 

Co ja mogę odpisać Matce, która  spontanicznie zrzuca  swoje emocje , opisuje trud  , pyta o podpowiedź  , kto i gdzie Jej pomoże. Choroba dziecka zaskoczyła…MUSI zadbać o  Jego rehabilitację , bo synek bardzo cierpi . Padła diagnoza i co dalej…Babciu Gosiu , ja mam tylko 20 złotych do końca miesiąca , a dni zostało jeszcze 10 do jego zakończenia ?? Mąż pracuje dorywczo , szuka zleceń , jeździ po kraju…dochód starcza na kilka dni życia ?

Babciu Gosiu…nie wiem od czego zacząć…Moje dziecko , najdroższa Córka jest  bardzo chora ; padaczka lekoodporna, upośledzenie umysłowe , wiele różnych schorzeń. Pracuje tylko mąż, zarabia 1100 zł plus moje świadczenia. Nie mam  opału na zimę , odzieży ….bo już wyrosła, sama chodzę w rozklejonych adidasach – tych samych od kilku lat . Ja nie potrzebuję, przetrwam, ale dziecko…Prosiłam w MOPS o pomoc, zasiłek celowy na ten węgiel …nie mają pieniędzy , budżet się wyczerpał…

Babciu Gosiu…miałam jechać na konsultację  do lekarza z Anią. Pojadę w inny terminie , nie mam na bilety …to około 40 zł , a ja mam łącznie jeszcze do wypłaty  50 zł….

Gosia, niestety WYROK O EKSMISĘ już zapadł…Sąd odrzucił nasze prośby o umorzenie długu z tytułu braku płatności za czynsz ….Przecież jeszcze dwa lata temu pracowałam razem z Markiem, byliśmy szczęśliwą Rodziną…Autyzm  synka, moja konieczność pożegnania się z pracodawcą, zasiłek i dochód męża  ..Wydatki wzrosły, dochód zmalał, Jezu, ja całe życie byłam uczciwa , teraz czuję się jak śmieć. Czy państwo nie zabierze nam dzieci, bo bieda , czy naprawdę zamieszkam w baraku ??

Babciu…mam troje dzieci, w tym dwoje niepełnosprawnych . Już nie wiem, gdzie prosić o pomoc , gdzie pisać . Wszyscy się odwrócili, zostałam sama z tym problemem…POMOŻESZ, podpowiesz , napiszesz gdzieś ??

Takich wiadomości w tygodniu odczytuję  kilka, niekiedy kilkanaście . Szukam , piszę , wspieram słowem. CZY TO JEST NORMALNY STAN W TYM KRAJU ??? – NIE , to jest NIENORMALNE , NIEPOJĘTE! Osoby odpowiedzialne  , decydenci  , których sami typowaliśmy dając im swoje mandaty zaufania do koordynowania  życia w kraju zwanym Polską  nie wykazują najmniejszej inicjatywy  do  opracowania  systemu naprawczego  , do  wypracowania  zasad opieki socjalnej  , która w większości krajów Europy  jakoś funkcjonuje . Wdrażane są narzucane przez Unie przepisy  , często absurdalne , bo tego od Nas wymagają . Normy, parametry, …jajko wymiarowe, marchew odpowiedniej wielkości , wysokość  gabinetu  np. kosmetycznego  liczona centymetrach.. Sufit od podłogi  …. 2 cm za nisko ,nie tak być nie może…Skuwasz kobieto kafelki , pogłębiasz  pomieszczenie, remont  od podstaw, albo znikaj ze swoim pomysłem o prowadzeniu działalności ..Nie pojmuję tego ja , nie pojmuje  tysiące rodaków pytając – DLACZEGO ?? W jednych obszarach ścisła kontrola, w innych, tak ważnych  dotyczących  ludzi , ich trwania normy są przemilczane .  Debaty  , które powinny  toczyć się w  zacnym miejscu, jakim jest Sejm , a w nim Posłowie, Senatorzy  od dłuższego czasu  są jakimś kosmicznym przekazem .

Mowa nienawiści , walki polityczne , tysiące godzin spędzonych za pieniądze podatników  na dyskusjach , które szaremu Kowalskiemu  nie  poprawią jakości życia -stają się przekazem nie do wytrzymania . Osobiście mam już odruch wymiotny  słuchając  tysięczny raz przekazu o nieszczęsnej brzozie …Była, nie było . Sprawę trzeba wyjaśnić, to oczywiste, tylko na BOGA  nie kosztem  spraw milionów obywateli , którzy czekają na jakieś sygnały , że coś się zmieni na lepsze w tym kraju .Setki tematów zastępczych, bez znaczenia dla rzeszy ludzi pochłania cenny czas parlamentarzystów .

Grupa Rodziców  od roku czasu nie może doczekać się od decydentów  na różnych szczeblach potwierdzenia, gwarancji, że lek, który ratuje życie ich najdroższych dzieci  będzie  nadal refundowany przez NFZ . Wiele pism, w tym APEL błagalny na adres Pana Prezydenta …BŁAGAM PANA NA KOLANACH , RATUJCIE NASZE DZIECI  z ZESPOŁEM  HUNTERA …i cisza. Kancelaria Pana Prezydenta  po kolejnym monicie Matki  informuje krótko …”sprawa przekazana została do rozpoznania przez Ministerstwo Zdrowia .” Taką wiedzę mają Rodzice dzieciaczków od kilku miesięcy .

W  moralnej ocenie  Ministra  Arłukowicza  obecnie leży  , czy  leczenie będzie refundowane, czy nie.

Podzielił się ‘ Naród” w swoim myśleniu okrutnie  choćby wobec tego tematu. Koszt leczenia UDOWODNIONY przez Rodziców roczny , to 800.000 zł. Dużo?? – tak, to spora kwota. Czy można jednak przeliczać  wartość życia ludzkiego na finanse ? Przekłamane wiadomości dostają się do mediów …koszt leczenia jednego dziecka, to 2 miliony rocznie  !! Burza przekazów trwa . Niewinni Rodzice zostają poddawani krytyce  . Za te pieniądze można przeprowadzić kilka operacji , kupić kilka karetek…TAK, MOŻNA !!!!!!!!!!!!! Czy jednak te porównania mają znaczenie , sens  ?? TO JEST OKRUTNE !! Czym różni się życie osoby chorej , od zdrowej ? . Czyja to wina, że budżet nie chroni każdego pacjenta  ?  Zanim dasz osąd , poczuj przez kilka minut NIEMOC bliskich tego chorego , który  żyje niczym na polu minowym  w oczekiwaniu na szansę, którą daje proces leczenia .

Nie słyszałam, nie czytałam , aby NASZA KONSTYTUCJA  zmieniła zapisy, które dotyczą każdego OBYWATELA .

Art. 30

Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych.

Art. 32

 1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.
 2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.
 3. Art. 38
 4. Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia.

Uważam, że każda debata na Wiejskiej poprzedzona powinna być  odczytaniem chociaż tych kilku artykułów ku przypomnieniu , że Polska , to kraj WSZYSTKICH LUDZI !

Wiem, że póki mi sił starczy, rozum jeszcze jakoś będzie funkcjonował będę z tą grupą właśnie WYKLUCZONYCH , INNYCH , SŁABYCH . Wsparcie finansowe nie wchodzi oczywiście w grę, bo sama żyję skromnie…Podpowiedź , pismo jakieś i słowo życzliwe, tylko tyle mogę . Boże, mogę tylko Tobie dziękować, że w tym morzu zła pozwalasz mi rozumieć tak dobrze potrzeby drugiego człowieka . Dziękuję, że jest jeszcze WIELE  LUDZI o WIELKICH SERCACH –szarych, zwyczajnych , którzy szanują tego słabszego.

Nie pozwól, aby kolejni zagubili się w tych trudnych czasach , zrzucali z drabiny życia tych, którzy już sił nie mają , by  zrobić krok na kolejny szczebel tej konstrukcji .

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=cngkiwiBwKU[/youtube]

3 komentarze to “DZIWNY JEST TEN ŚWIAT ….”

 1. Jeśli są jeszcze ludzie, to Pani nim jest na pewno… zotawiam ślad pod wielkim wrażeniem… Niech nigdy sie pani nie zmienia… Pozdrawiam

 2. Gosiu
  Cudowny z Ciebie człowiek i o wielkim sercu.
  Jak przykro, że Ci którym daliśmy mandat zaufania zaufanie zawiedli. Nie słyszałam ani o jednym decydencie, który pochyliłby się w jakikolwiek sposób nad słabym, biednym = racja dziwny jest ten świat ale tak naprawdę to ludzie w nim żyjący bo to oni świat tworzą i układają
  Smutno…..
  Marta

Dodaj komentarz