AUTYZM KUBUSIA..

Autyzm jest złożonym upośledzeniem rozwojowym, które pojawia się zazwyczaj około trzeciego roku życia. Jest ono rezultatem zaburzeń neurologicznych, które zmieniają normalne funkcjonowanie mózgu, wpływając na rozwój obszarów odpowiedzialnych za interakcje społeczne oraz zdolności komunikacji. Zarówno dzieci jak i dorośli dotknięci autyzmem mają problem z komunikacją werbalną i niewerbalną, kontaktowaniem się z innymi osobami oraz ćwiczeniami (zadaniami) ruchowymi. Autyzm, często określany jest jako spektrum autystyczne, ponieważ dotyka różne osoby w różny sposób, tzn. różne mogą być jego objawy i występować mogą w różnym stopniu nasilenia. Niektóre dzieci, na przykład, zachowują zdolność mowy, podczas gdy inne mówią mało lub w ogóle.

Wybitnie uzdolnienia

  • Wybitnie uzdolnieni ludzie autystyczni (ang. autistic savant’ – autystyczny uczony), którzy posiadają niezwykłe umiejętności, nie wykazywane przez przeciętnych ludzi, stanowią jeden z najbardziej fascynujących fenomenów w psychologii. Szacuje się, że około 10% ludzi dotkniętych autyzmem posiada niezwykłe uzdolnienia, podczas gdy wśród reszty populacji posiada je mniej niż 1%. Istnieje wiele obszarów, w obrębie których przejawiają się te nadzwyczajne umiejętności. Najbardziej powszechne są formy, które obejmują sprawne obliczenia matematyczne (dokładne określanie dat, dni tygodni w przedziale czasu tzw. calendar memory; przeliczenia), zdolności pamięciowe, uzdolnienia artystyczne oraz muzyczne. Nie jest znana przyczyna rozwijania nieprzeciętnych umiejętności. Istnieje wiele teorii, ale żadna z nich nie została poparta dowodami. Przykładowo, Dr Rimland’a spekuluje, że mogą one wynikać z nieprawdopodobnych zdolności koncentracji i skupiania całej uwagi na określonym obszarze zainteresowań przez ludzi chorych na autyzm.

Ludzie z autyzmem postrzegają otaczający ich świat jako złożony i niezrozumiały, nadmiernie nasycony różnymi sygnałami. W odmienny sposób odbierają i odpowiadają na docierające do nich z zewnątrz bodźce.

  • Chorzy na autyzm, mogą być w różnym stopniu dotknięci zaburzeniem, niektórzy wykazują tylko niewielkie problemy z werbalnym porozumiewaniem się, a większym wyzwaniem są dla nich społeczne interakcje. Mogą mieć oni problemy z rozpoczynaniem i podtrzymywanie konwersacji. Ich sposób komunikowania się jest często opisywany jako mówienie, bez zawracania uwagi na odpowiedź np. wygłaszanie monologów na ulubiony temat, bez przerywania nawet, pomimo prób innych „rozmówców” do wtrącenia komentarzy.
  • Oszacowano, że 75% ludzi z autyzmem jest opóźnionych umysłowo, jednakże badania te opracowywane były często w oparciu o nieodpowiednie testy IQ (np. testy werbalne dla dzieci nie mówiących), w pewnych przypadkach doprowadzając do nieobiektywnej oceny i zaniżenia poziomu inteligencji ludzi autystycznych.
  • Ludzie cierpiący na autyzm, reagują na bodźce i przetwarzają je w unikalny sposób. W pewnych przypadkach występują zachowania agresywne oraz samookaleczanie. Osoby z autyzmem mogą również wykazywać pewne, z następujących cech:
  • – upieranie się przy rutynie
  • – problemy z wyrażaniem potrzeb, używanie gestów lub wskazywanie zamiast słów
  • – powtarzanie słów lub fraz zamiast normalnego języka
  • – nagły śmiech (lub płacz) bez określonej przyczyny (oczywistej dla innych)
  • – preferowanie samotności
  • – napady złości
  • – rzadki (lub w ogóle brak) kontakt wzrokowy
  • ——————————————————————————————————————-

AUTYZM , z tym schorzeniem zmagam się co dnia. Tajemnica, która gdzieś głęboko schowana w moich genach bardzo boli.

DLACZEGO BOLI?? Czy chciałbyś żyć w dziwnym lęku , którego nie rozumiesz….nie umiesz opisać swoich emocji. Twarze bliskich wydają się być wrogie. Krzyczysz na tych, których tak bardzo kochasz, krzyczysz wbrew sobie.

Ja po tych moich atakach z dziwną szczerością przyznaję się do swojego zachowania, potwierdzam, że robiłem źle….ale nie wstydzę się , we mnie nie ma emocji. Inaczej rozróżniam dobro i zło.Kiedy moja główka odbiera bodźce z tego pozytywnego świata wydaje mi się , że wszystko jest w porządku. Jestem zmęczony byciem niegrzecznym chłopcem.

Bolą łzy mojej Mamy, Taty , bliskich, kiedy wyrywają mnie z tego transu tylko po to, żebym sobie nie zrobił krzywdy.

Ktoś kiedyś powiedział mojej Mamusi, że świat AUTYSTY jest piękny….taki poukładany , tylko nie wolno przeszkadzać dziecku bycia w tym świecie.

Piękny AUTYSTYCZNY Świat BEZ INGERENCJI W MOJE EMOCJE to poranione ciałko, dziesiątki siniaków od prób samookaleczenia, porozbijane zabawki, meble. Ja nie kontroluję swojego zachowania, nie wiem co robię. Wiedzą o tym moi bliscy i muszą przerwać stan, który  podświadomie wprowadza we mnie jakiś fragment mózgu. Który, tego nikt nie wie. Poczekam, bo nie ma innej drogi, poczekam na ten lek, formę terapii tak skuteczną, żeby ulżyć nie tylko mnie, ale wszystkim , którym towarzyszy AUTYZM.Tym chorym wprost, ich opiekunom . Może doczekam tej chwili …może.

Nie, nie uskarżam się. Chociaż sam nie wiem.Takie podwójne życie coraz bardziej mnie męczy. Nie , nie poddam się – będę odbywał terapię i cierpliwie czekał na ten CUD.



Kubuś