POSTĘPY KUBUSIA …

Kubuś uczestniczy już piąty rok w intensywnej terapii . Dziecko, które było całkowicie zamknięte , nie rozumiał naszych słów, nie rozpoznawał naszych twarzy obecnie funkcjonuje tak, jak na załączonym poniżej filmiku .

Rozumie, poprawnie myśli , potrafi czytać , pisać , okazuje emocje – Mój KOCHANY KUBUŚ.

Każdy , kto doznał SZOKU z chwilą pozyskania diagnozy ‘ to jest AUTYZM” wie, jak trudno wyobrazić sobie kolejne dni, miesiące , lata . Pojawia się jakiś ciemny tunel , a Ty musisz rozpocząć wędrówkę w nieznane . Życie nabiera innego wymiaru – to oczywiste . Problemy, które wydawały się Tobie bardzo trudne stają się nagle drobnymi przeszkodami . Liczy się ON – Ona …Twoje dziecko, wnuk, ktoś bardzo bliski . Kochasz mocno , wiesz, że musisz pomóc – ale jak , gdzie, którędy pójść ?.

Zazwyczaj pada tylko diagnoza , po czasie dostajesz orzeczenie o niepełnosprawności i …zmierzaj drogą, którą wybierzesz sam. Wychodząc z prywatnego gabinetu otrzymujesz wskazówki – od czego zaczynamy . Wychodząc z publicznej placówki służby zdrowia – 90% Rodziców pozostawionych jest samym sobie . Trudno pojąć dlaczego tak wielka obojętność   w publicznej służbie zdrowia wobec mega wyzwania , które muszą podjąć Rodzice . Diagnoza i „wypad”…nie On, Ona pierwszy, nie ostatni .Okrutne doświadczenie na starcie , kompletny brak wiedzy w temacie. Autyzm jest obecnie trzecim najczęściej spotykanym zaburzeniem rozwojowym , który ujawnia swoją „moc” zazwyczaj do trzeciego roku życia dziecka . Statystyki podają, że jedno na 166 dzieci przychodzi na świat zaburzone Autyzmem .

Różnorodność objawów zaburzenia , brak wiedzy o nim sprawia , że często lekarze przypisują opisywane niepokojące objawy do wielu schorzeń . Nie powinno być tak , że w „ciemno” lekarz próbuje postawić diagnozę . Może nerwica, rozpieszczone dziecko, bunt dwu, trzy latka – dzieci mają różny temperament, mój syn też zaczął mówić w wieku pięciu lat .Nie wiesz Szanowny doktorze…nie „strzelaj” wywodami , nie eksperymentuj ordynując kolejny lek na wyciszenie, który często bardziej szkodzi, niż pomoże . Nie wiesz- kieruj dalej ; to Psycholog, Psychiatra jak i neurolog w tym obszarze mają największe doświadczenie . Wczesna diagnoza , odpowiedni dobór terapii, to połowa sukcesu .

Mieliśmy to szczęście, że tylko jeden, ten pierwszy kontakt z psychologiem był chybiony .Niegrzeczny chłopiec, trzeba być konsekwentnym , karać …wymuszać poprawne zachowanie .

Po dwóch tygodniach od wizyty u psychologa, który pewnie pomylił miejsce zatrudnienia Kubuś odbył konsultację u specjalisty przez wielkie „S”. Poprawna diagnoza , bardzo delikatny przekaz o zaburzeniu i ….NADZIEJA , że praca , terapia pozwoli za czas jakiś wprowadzać dziecko w nasz, zdrowy świat . Koordynacja całej naszej Rodziny , każdy przyjął na siebie jakiś odcinek do pokonania …i jest , jak jest …Kubuś powraca z dalekiej podróży w krainę Autyzmu .

Kolejne „supełki” splątanego umysłu są rozwiązywane . Jeszcze cztery lata temu marzyłam tylko , czy doczekam dnia, kiedy rozpozna mnie , zrozumie, że jestem Jego Babcią…Czekałam na dzień, kiedy samodzielnie ubierze odzież wiedząc , że buty zakładamy na nogi , to są spodnie, to koszulka. Czekałam, kiedy samodzielnie zje pierwszy posiłek posługując się choćby łyżeczką…z czasem widelcem, nożem. Ten etap oczekiwania już dawno za nami .

Mój maleńki Kubuś jest już dużym chłopcem .Szczytem marzeń było , czy kiedykolwiek pozna literki , cyfry , przeczyta cokolwiek…JUŻ POTRAFI !!!!!! Nie jest to oczywiście płynne czytanie, liczenie .

On – dziecko z zaburzeniem autyzmu otrzyma wkrótce Świadectwo z klasyfikacją do II klasy !

Bywają u Kubusia dni lepsze, gorsze – to oczywiste . Bywają dni buntu , agresji niezrozumiałej , pobudzenia .To jest wynikiem zaburzenia , obszary emocji są bezustannie kształtowane .

Ciemny tunel, w który los nas skierował z czasem zapala światła na szlaku . Już nie jest przeraźliwie ciemno , strasznie , nijak. Cały czas pcha nas do przodu siła, która ma swoje źródło w ogromnej Miłości do dziecka . Cóż powiedzieć Rodzicom, którzy dopiero na swój szlak wchodzą ?…WALCZ Z CAŁYCH SIŁ o każdą komórkę umysłu . Nigdy nie poddawaj zwątpieniu, że coś się nie uda .

Nie kontynuując „marszu” tylko do przodu zatrzymasz się, bądź cofniesz do STARTU .

Regres może nastąpić z każdej chwili …

U Kubusia półtora miesiąca temu zdiagnozowano dodatkowo „Giełkot”…Też nigdy nie słyszałam o takim zaburzeniu , które dodatkowo stawia wielką barierę w poprawnej mowie .

„Giełkot charakteryzuje szybkie lub nieregularne tempo mówienia, niepoprawna budowa zdań, dezorganizacja myślenia, powtarzanie głosek, wyrazów i fraz, redukcja  grup  spółgłoskowych  oraz  przejęzyczenia w  mówieniu, czytaniu  i  pisaniu. Objawy dodatkowe, to błędna artykulacja, opóźniony rozwój języka, zaburzenia koordynacji motorycznej, mały  zakres  uwagi, zakłóceniem percepcji”(..) Cechy psychiczne osób z giełkotem są również bardzo charakterystyczne. Ich usposobienie jest niestałe, są pobudliwi, wybuchowi i porywczy. Zwraca uwagę ich brak koncentracji, spostrzegawczości oraz skłonność do lekkomyślności. Są niemuzykalni, charakteryzują się słabą pamięcią bezpośrednią, ale potrafią konkretnie i logicznie myśleć stąd ich zdolności do nauk ścisłych(..)

Kolejny terapeuta – neurologopeda już pracuje z Kubą , aby i ten zakres zatrzeć …

Wiem od lat, że niczego bez trudu pozyskać nie da rady. Życie zaskakuje , co dnia . Wbrew wszystkiemu i wszystkim trzeba mknąć do przodu .”Tu i teraz” nade wszystko .

„ Póki walka się toczy jesteś zwycięzcom „ .My walczymy o Niego, Kubuś walczy o siebie . Trudny ten marsz – wiem. Wiem też, że kolejne sukcesy zamazują czas przeszły . Nie rozdrapujemy ran, które już się zabliźniły. Tak znacznie lżej.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=e8vlGbSd6b4[/youtube]

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE …zobaczysz film z Kubusiem ..

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *