Autyzm naukowo – cytaty z publikacji, strona http://www.dzieci.bci.pl/strony/autism/czymjest.htm
Czym jest autyzm?
Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym, które najczęściej ujawnia się w ciągu pierwszych trzech lat życia jako rezultat zaburzenia neurologicznego, które oddziałuje na funkcje pracy mózgu(.. )
Autyzm ma wpływ na rozwój mózgu w sferach rozumowania, kontaktów socjalnych i porozumiewania się. Dzieci i dorośli z autyzmem najczęściej mają kłopoty z komunikacją w grupie i wspólnych czynnościach. Zaburzenia utrudniają im porozumienie z innymi i stosunek do świata zewnętrznego. Chorzy mogą wykonywać te same ruchy ciała ( np. machanie ręką, kołysanie się ), nietypowe reakcje wobec ludzi, lub przywiązanie do przedmiotów, czy sprzeciwianie się jakimkolwiek zmianom w rutynie. W niektórych przypadkach może występować agresja i/lub samookaleczanie się.
Autyzm jest trzecim najczęściej spotykanym upośledzeniem rozwojowym- częstszym niż zespół Down’a. Jednak większość społeczeństwa, w tym wielu pracowników służby zdrowia, świata nauki, nadal nie rozumie jak autyzm oddziałuje na osoby chore i jaki jest najlepszy sposób pracy z osobami cierpiącymi na autyzm(..)
Czy istnieje więcej niż jeden rodzaj autyzmu?
Autyzm jest często określany jako zaburzenie spektralne, co oznacza, że charakterystyka i objawy autyzmu mogą objawiać się dużą różnorodnością połączeń, od lekkich do ciężkich. Pomimo, iż autyzm określany jest specyficznym rodzajem zachowania, to jednak chore dzieci i dorośli mogą okazywać różne kombinacje zachowań i ich nasilenie. Dwoje dzieci z autyzmem mogą się całkowicie różnie zachowywać(..).Różnice w zachowaniu dzieci są często bardzo subtelne. Każda diagnoza polega na obserwacji dziecka.
Jaka jest przyczyna autyzmu?
Naukowcy badają różne wytłumaczenia form autyzmu. I chociaż nie ma jak na razie jednej odpowiedzi, współczesne badania łączą autyzm z biologicznymi i neurologicznymi różnicami mózgu. MRI i tomografia wykazują nieprawidłowości w budowie mózgu, z wyraźnymi różnicami w rejonach móżdżku. W niektórych rodzinach zauważa się powrót choroby, co może sugerować, iż istnieje genetyczna podstawa autyzmu, ale jak do tej pory nie odkryto genu odpowiedzialnego za autyzm. Wiele starszych teorii powodów autyzmu zostało obalonych. Autyzm nie jest choroba psychiczną. Autystyczne dzieci nie są ” niegrzeczne”. Autyzm nie jest spowodowany złym wychowywaniem.
W jaki sposób rozpoznać autyzm?
Nie ma medycznych testów, które umożliwiłyby diagnozę autyzmu. Właściwa diagnoza musi mieć podłoże w obserwacji dziecka, jego stopnia komunikacji, zachowania i stopnia rozwoju. Jednakże, ponieważ wiele objawów autyzmu występuje także w innych chorobach, lekarz musi wykonać wiele dodatkowych badań, aby wykluczyć inne przyczyny. Rozpoznanie choroby jest bardzo trudne, gdyż objawy są tak zróżnicowane. Ważne jest zatem zlokalizowanie specjalisty, który ma doświadczenie w leczeniu autyzmu.
Czy istnieje lekarstwo na autyzm?
Wiedza na temat autyzmu pogłębiła się ogromnie od czasu pierwszego sformułowania autyzmu w 1943. Niektóre wcześniejsze dążenia do uleczenia wydają się dziś nierealne w świetle tego co jest wiadome na temat chorób mózgu. Wyleczyć znaczy „przywrócić do zdrowia fizycznego, psychicznego, stanu normalnego”. W medycznym sensie nie ma leku na wyleczenie zmian w mózgu, które są czynnikiem autyzmu. Aczkolwiek ciągle znajdujemy lepsze sposoby rozumienia choroby i pomocy chorym w przystosowaniu się. Niektóre symptomy mogą z czasem zelżeć, inne mogą zniknąć.
Przy właściwej opiece wiele zachowań autystycznych może być zmienionych na lepsze, nawet do momentu, gdzie mogą one ustąpić. Niestety ,większość dzieci i dorosłych będzie okazywała pewne stopnie autyzmu przez całe życie. Możliwe są różne rodzaje terapii w zakresie mowy, zachowania, wzroku, słuchu, terapie muzyczne, a także leki i zalecenia dietetyczne. Terapie powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb chorego (..)
Trudno to wszystko pojąć wczytując się w przekaz naukowy. Z chwilą pojawienia się niepokojących zmian w zachowaniu Kubusia , dalej konsultacja u specjalistów , którzy kierunkowali , że przyczyną może być dysfunkcja mózgu, nie rozumiałam i ja tego przekazu. Setki godzin wczytywałam się w publikacje na temat autyzmu. Nie wierzyłam, że mój cudowny wnuk został naznaczony właśnie takim zaburzeniem. Był, a jakoby Jego nie było. Jedno ciałko, jedna postać i tak zmienne zachowanie. Izolacja, samotność z malutkim przyjacielem w rączce. Zabaweczka, kredka, patyk…i przeraźliwa cisza. Chwila radości przemienna z atakami okrutnej agresji , autoagresji…Ten tajemniczy stan już za nami. Tysiące godzin skupienia, pracy z dzieckiem tak bardzo procentuje.
Szczerość Motylka jest zwyczajnie piękna. Dzieci, dorośli z zaburzeniem autyzmu nie potrafią kłamać. To ich cecha, której często brakuje w zdrowym świecie…
U Kubutka wykształtowała się cudowna cecha – dzielenia zabawkami, smakołykami z innymi dziećmi. Ktoś poprosi…wymienimy się – dam Tobie gumę do żucia, a Ty daj mi batonika. Maluszek natychmiast reaguje i daje to, co ma w rączce…Kilka razy został bez niczego…Miała być wymiana…Kubuś dał, a nie dostał ..Opowiedział o tym tak spontanicznie. A dlaczego nie poprosiłeś o to, co kolega chciał Tobie dać w zamian?.Nie wiem…on chciał, no to Jemu dałem, a on mi nie dał, no to chyba tak musi być…Nie Syneczku…długa rozmowa na czym polega „wymiana”, a na czym poczęstowanie. Zobaczymy, jak sobie poradzi …To bardzo, bardzo ważne na kolejne dni, lata..W trakcie zabawy kolega pewnie nie chcąc uderzył Iskierkę w oczko…Zareagowała osoba dorosła zwracając uwagę dziecku, że nie wolno nikogo bić. Proszę, przeproś Kubusia. Przepraszam, padło słowo…”no dobze, wybaczam Ci, nic się nie stało …”Konsternacja dorosłej osoby trwała dość długo,…a ten, który uderzył zawstydził się…
Boże, całym sercem dziękuję Tobie za mojego KUBUTKA…Choć nie ma umysłu doskonałego, wielu spraw jeszcze nie rozumie ,nauczy się!!!. Tak bardzo w to wierzę.Dziękuję, że mimo swojej ułomności jest w nim moralne źródło, które sączy swoje krople w chwilach , których sami nie przewidujemy..
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=25KizHz0FVE[/youtube]
Poniżej reportaż – audycja radiowa z udziałem Kubusia, Jego Rodziców, mój przekaz słowny .
Kliknij na linka poniżej, nagranie jest do odsłuchania na stronie radiowej .
Polskie Radio http://www.polskieradio.pl/80/998/Artykul/533212,Babcia-Gosia-pisze-bloga-Marta-Rebzda
Permalink
Tak mało wiemy, tak mało w nas świadomosci…..
Babciu Gosiu jestes jak niosacy swiatło w ciemna noc…świeć nam …oświecaj nas bo wciaż za mało wiemy.
Kubusiu siłaczu… jestes zywym przykładem ze miłości czyni cuda… Przytulam Cie mocno tak wirtualnie.
Permalink
Babciu Gosiu i wnusiu Kubusiu ja wierzę, że wszystko się Wam uda. Jesteście bardzo pracowici, a każda praca się opłaca.Pozdrawiam Was cieplutko, dbajcie o siebie wzajemnie